Često se dešava da se tokom letnje sezone stvaraju velike gužve na graničnim prelazima ka Grčkoj.
Nema pravila niti sigurnog načina da izbegnete gužvu, ali neki uopšten savet je da izbegavate putovanje vikendom i uoči praznika. Po pravilu, manje su gužve tokom noći i na alternativnim graničnim prelazima.
Ovo poslednje ne važi uvek jer se nekada desi da ima gužve i na alternativnim prelazima.
Mi bismo za putovanje do jonske obale tokom visoke sezone koristili granični prelaz Medžitlija - Niki, za putovanje na Halkidiki Dojran, a za putovanje na Tasos Promahonas ili Exochi (preko Bugarske).

Sve veći broj naših ljudi koristi granični prelaz na Dojranu i ujedno tu prave pauzu za prenoćište.

Postoje tri opcije za dolazak na Dojran:

  1. Isključite se kod Demir Kapije a onda starim putem preko Udova i Valandova stižete na Dojran. Dužina ovog puta je 61km, vožnja traje sat vremena i put je odličan.
  2. Novim autoputem do Smokvice gde se isključujete, a onda vozite preko sela Marvinci do Valandova i Dojrana. Dužina ove deonice je 65km, vožnja traje 55 minuta, a put je odličan.
  3. Novim autoputem do Gevgelije, gde se isključujete i vozite preko mesta Bogdanci do Dojrana. Dužina puta je 74km, potrebno vam je oko sat vremena, ali je put u lošijem stanju pa vam preporučujemo da koristite prvu ili drugu opciju.

Ukoliko pravite pauzu na putu do Grčke, Dojran može biti odlično mesto za tako nešto.

Samo mesto se nalazi na obali Dojranskog jezera, jednog od tri velika jezera u Severnoj Makedoniji.
Mesto je popularno tokom letnje sezone pa ćete u njemu pronaći dosta sadržaja za decu, veliko šetalište uz obalu, puno restorana i kafića. Sve u svemu boravak u Dojranu vam može biti veoma prijatna pauza na putu do Grčke.

S obzirom na to da ovo mesto postaje sve popularnije, iz godine u godinu je sve veći izbor smeštaja. Od naših gostiju uvek dobijamo odlične kritike za Vilu Stefani u Starom Dojranu. Vlasnike vile možete direktno kontaktirati putem sajta.

Mesto ima veliki broj restorana, a preporuka lokalaca su restorani Fuk Tak i Graniko. Najpoznatiji lokalni specijaliteti jesu šaran iz Dojranskog jezera i ćufte od ikre, a specijalitet restorana Fuk Tak je i riblja čorba. U piceriji Vavilon možete probati odličnu pastrmajliju. O makedonskoj pastrmajliji smo pisali ovde.

U mestu postoji nekoliko pekara i kioska sa brzom hranom. Makedonski specijalitet sa roštilja je šarska pljeskavica, nešto poput naše punjene pljeskavice.

Cene hrane su niže nego u Srbiji i Grčkoj.

Nakon lepe večeri provedene na Dojranu možete nastaviti ka Grčkoj.

Kada pređete granicu, na grčkoj strani postoji Free Shop. Po rečima naših članova radno vreme je pola nedelje radi od 9-18h a pola nedelje od 9-21h. Nedeljom radi 24 sata.
Radno vreme:
nedelja: oтворено 24 сата,
ponedeljak: 09:00–18:00,
utorak: 09:00–21:00,
sreda: 09:00–18:00,
četvrtak: 09:00–21:00,
petak: 09:00–21:00,
subota: 09:00–18:00.

O putarini i ostalim troškovima putovanja do Grčke pročitajte OVDE.
Ukoliko idete ka Tasosu i Kavali i volite da upoznajete nove predele možete ići preko jezera Kerkini. O tome smo pisali ovde.


U ponudi imamo preko 2 500 smeštaja. Odaberite odgovarajući za vas i vašu porodicu OVDE.

Pratite nas na našim društvenim mrežama i budite u toku sa svime što vas zanima o Grčkoj!
Facebook:Nikana.gr
Instagram: @nikana.gr
Tiktok: nikana.gr
Facebook grupa: Live from Greece
YouTube kanal @NikanaTravel
Pišite nam na e-mail: nikana@nikana.gr